Elisa Lam esete

2013. február 19-én Elisa Lam, egy kínai-kanadai turista holttestét találták meg a Los Angeles belvárosában található Stay on Main szálloda tetején lévő nagy ciszternában, ahová pár nappal előtte bejelentkezett. Január 31-én látták utoljára élve, és a szülei február 1-jén jelentették eltűnését. Holttestét egy szállodai karbantartó fedezte fel, aki az alacsony víznyomással kapcsolatos panaszokat vizsgálta.
Lam eltűnése iránti érdeklődés jelentősen megnőtt február 13-án, miután a Los Angeles-i Rendőrkapitányság nyilvánosságra hozta a biztonsági kamerák felvételeit, amelyeken a lány különösen zavartan viselkedett egy szállodai liftben, ekkor látták utoljára élve. Míg a február 21-én végzett boncolás nem hozott meggyőző bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy mi történt pontosan a lánnyal, a Los Angeles-i megyei halottkém hivatala ezt követően balesetnek nyilvánította a halálesetet, amelyben a bipoláris zavar is jelentős szerepet játszott.

A Stay on Main vendégei beperelték a szállodát az eset miatt, Lam szülei pedig még abban az évben külön keresetet nyújtottak be; az utóbbit 2015-ben elvetették. A korai internetes érdeklődések egy része szokatlannak tartott hasonlóságokat észlelt Lam halála és a 2002-es Sötét víz című horror között. A filmben szereplő lány ugyanolyan, vagy legalábbis nagyon hasonló ruhát visel, olyat, mint Elisa a halála napján.
A háttértörténet
Lam, hongkongi bevándorlók lánya, a British Columbia Egyetem hallgatója volt, bár 2013 elején még nem regisztrálták.
A Stay on Main, más néven Cecil Hotel, ahol Lam-et utoljára élve látták.
2010 közepén Lam Ether Fields néven blogot indított a Blogspoton. A következő két évben divatos ruházatú modellekről tett közzé képeket, és beszámolt életéről, különös tekintettel a mentális betegségekkel való küzdelmére. Egy 2012. januári blogbejegyzésében Lam panaszkodott amiatt, hogy a jelenlegi tanév elején egy "visszaesés" miatt több osztályt abba kellett hagynia, így "olyan teljesen céltalannak és elveszettnek érezte magát". Posztjának címe: "Mindig kísért a gondolat, hogy elpazarolod az életed" Chuck Palahniuk regényíró idézete után. Ezt az idézetet blogja epigráfiájának használta.
Valamivel több mint két évvel azután, hogy a lány elkezdett blogolni, bejelentette, hogy felhagy vele egy másik, a Tumblr-en elindított "Nouvelle-Nouveau" miatt. Tartalma leginkább divatfotókból, idézetekből és Lam saját szavaival élve néhány hétköznapi posztból állt. Ugyanezt a Palahniuk-idézetet használta epigráfként.
Elisát bipoláris zavarral és depresszióval diagnosztizálták. Mentálhigiénés problémáira számos gyógyszert írtak fel neki: Wellbutrin, lamotrigin, quetiapin, Dexedrine Spansule és venlafaxine. Családja szerint, akik állítólag titokban tartották mentális betegségét, azt állították, hogy a lánynak nem voltak öngyilkossági gondolatai vagy kísérletei. Lam korábban nem szedte bipoláris gyógyszereit, és ennek eredményeként több alkalommal is hallucinációi voltak, amelyek miatt az ágya alá bújt menedékként; legalább egyszer kórházba is került az egyik ilyen eset után.
Kaliforniai útja során egyedül utazott vonatokon és helyközi buszokon. Meglátogatta a San Diego-i állatkertet, és az ott készült fotókat közzétette a közösségi médiában. Január 26-án megérkezett Los Angelesbe. Két nap múlva bejelentkezett a Cecil Hotelbe, a Skid Row közelében. Elisa eredetileg egy közös szobát kapott a szálloda ötödik emeletén; szobatársai azonban hamarosan panaszkodtak amiatt, ahogy a szálloda ügyvédje később fogalmazott "bizonyos furcsa viselkedések" miatt, és Lamet két nap után saját, külön szobájába költöztették. Amy Price, a Cecil Hotel és Stay on Main menedzsere szerint a lány eltűnése előtt nem sokkal cédulákat hagyott a szobatársainak, amelyeken az állt, hogy "menjetek haza" vagy "menjetek el", és volt hogy ki is zárta szobatársait. Néhány nappal az eltűnése előtt Lam részt vett Conan élő felvételén Burbankban, de rendbontó viselkedése miatt a biztonságiak elkísérték a helyszínről.
Az eltűnés
Lam naponta felvette a kapcsolatot a szüleivel Brit Columbiában, miközben utazott egészen az eltűnése napjáig. 2013. január 31-én, azon a napon, amikor ki kellett volna jelentkeznie a Cecilből, és elindulnia Santa Cruzba, szülei nem hallottak felőle, és felhívták a Los Angeles-i rendőrséget (LAPD); majd családja Los Angelesbe repült, hogy segítsen a keresésében.
A szálloda személyzete közül egy illető, aki látta Elisát aznap, azt mondta, hogy egyedül volt. A szállodán kívül Katie Orphan, a The Last Bookstore könyvesbolt menedzsere volt az egyetlen személy, aki emlékezett, hogy látta őt aznap. "Kiválóan érezte magát, nagyon élénk, nagyon barátságos volt", miközben ajándékokat keresgélt, hogy hazavigye a családjának - mondta Orphan a CNN-nek. "Azon gondolkozott, hogy milyen könyvet is vigyen magával, hogy ne legyen túl nehéz cipelnie utazás közben" - tette hozzá Orphan.
A rendőrök a törvényes keretek között átkutatták a szállodát. Kutyákat engedtek át az épületen, beleértve a háztetőt is, de azok nem tudták érzékelni a lány illatát. - De nem kutattunk át minden szobát - mondta Rudy Lopez őrmester, majd később hozzátette, "csak akkor tehetjük ezt meg, ha okunk van azt feltételezni, hogy bűncselekmény történt". Február 6-án, egy héttel azután, hogy Lam-et utoljára látták, a rendőrség úgy döntött, hogy további segítségre van szükség. A képével ellátott szórólapokat a környéken és az interneten tettek közzé. A médián keresztül hívták fel a nyilvánosság figyelmét az esetre.
A liftes videó
Február 13-án, egy újabb hét elteltével, még mindig nyoma sem volt Elisának. Az LAPD kiadott egy videót a lány legutóbbi ismert észleléséről, amelyet a Cecil egyik felvonójában készített egy videó megfigyelő kamera január 31-én. A körülbelül két és fél perces felvételen Lam egyedül van és szokatlan mozdulatokat tesz, majd egy ponton elhagyja a liftet, miközben az ajtaja nyitva marad, még akkor is, amikor úgy tűnik, minden gombot megnyomott. Az ajtók nem záródnak be miután visszatért, majd kiszáll a liftből és az ajtók később bezáródnak.
A videó világszerte felkeltette az ügy iránti érdeklődést Lam furcsa viselkedése miatt, és alaposan elemezték és megvitatták. Széles körben újra közzétették, többek között a kínai Youku videomegosztó oldalon, ahol az első 10 nap alatt 3 millióan nézték meg és 40 000 hozzászólást kapott. Sok kommentátor nyugtalanítónak találta az egész videót.
Számos elmélet született a tettei magyarázatára. Az egyik az volt, hogy Lam megpróbált a lift segítségével elmenekülni valaki elől, aki üldözte. Mások azt sugallták, hogy ecstasy vagy más partidrog hatása alatt állhatott, de egyiket sem fedezték fel a szervezetében. Amikor bipoláris zavara ismertté vált, az az elmélet is felmerült, hogy pszichotikus tünetei voltak.
Más nézők azzal érveltek, hogy a videót manipulálták, mielőtt nyilvánosságra hozták. Állításuk szerint az időbélyeg eltakarása mellett a videót lelassították, és közel egy percnyi felvételt eltávolítottak. Ezt meg lehetett volna tenni annak a személyazonosságának védelme érdekében, aki egyébként szerepelne a videóban, akár kapcsolatban áll az eltűnéssel, akár nem.
A test felfedezése
Lam keresése közben a szálloda vendégei alacsony víznyomás miatt panaszkodtak. Néhányan később azt állították, hogy a vizük fekete színű, és szokatlan ízű volt. Február 19-én reggel Santiago Lopez, a szálloda karbantartója megtalálta a lány holttestét a tetőn elhelyezett négy 1000 gallonos (3785 literes) tartály egyikében, amelyek vizet szolgáltattak a szobákhoz, a konyhához és egy kávézóhoz. A nyíláson keresztül látta, hogy Elisa arccal felfelé fekszik a vízben. A tartályt leengedték és felvágták, mivel a karbantartási nyílása túl kicsi volt ahhoz, hogy elférjen a lány testének eltávolításához szükséges felszerelés.
Február 21-én a Los Angeles-i halottkém hivatala véletlen fulladásról számolt be, amelynek jelentős tényezője a bipoláris zavar. A teljes halottkémi jelentésben, amelyet júniusban tettek közzé, az szerepel, hogy Lam holttestét meztelenül találták meg; a liftes videóban látható ruházat lebegett mellette a vízben, "homokszerű részecskékkel" bevonva. Nála találták az óráját és a szobakulcsot is.
Lam teste mérsékelten lebomlott és felpuffadt. Többnyire zöldes volt, a hason némi márványosodás és a bőr elválása volt látható. Nem volt bizonyíték fizikai bántalmazásra, szexuális zaklatásra vagy öngyilkosságra. A toxikológiai tesztek vényköteles gyógyszerekkel megegyező szereknek nyomait mutatták ki a holmija között, valamint olyan vény nélkül kapható gyógyszereket, mint a Sinutab és az ibuprofen. Nagyon kis mennyiségű alkohol (körülbelül 0,02 g%) volt jelen, más rekreációs drog nem volt jelen a szervezetében. A nyomozók és szakértők azonban megjegyezték, hogy a vényköteles gyógyszereinek alacsony koncentrációja a szervezetében arra utalt, hogy azokat nem szedte rendszeresen, vagy a közelmúltban abba is hagyta azok szedését.
Egyéb furcsaságok

A nyomozás megállapított a halál okát, de először nem adtak magyarázatot arra, hogyan került a víztartályba. A szálloda tetejére vezető ajtók zárva vannak, a jelszóval és a kulcsokkal csak a személyzet rendelkezik, és minden átjutási kísérlet állítólag riasztást váltott volna ki. A szálloda tűzlépcsője lehetővé tehette volna, hogy megkerülje ezeket a biztonsági intézkedéseket; ám a kereső kutyák elvesztették a szagnyomot egy hozzá kapcsolódó ablak közelében. Elisa halála után az internetre felkerült videó azt mutatta, hogy a szálloda teteje könnyen megközelíthető a tűzlépcsőn keresztül, és a víztartályok mindkét fedele nyitva volt.
Azon a kérdésen kívül, hogy hogyan került fel a tetőre, sokan azon töprengtek, hogyan tudott egyedül bemászni a tartályba. Mind a négy tartály 1,2 × 2,4 méteres henger volt; és a szállodai dolgozók is csak létrák segítségével tudták megközelíteni a tetejét. Nehéz fedelek védték őket, amelyeket belülről elképzelhetetlen lenne visszatenni. A szálloda alkalmazottja, aki megtalálta a holttestet, azt mondta, hogy a fedél akkor nyitva volt, így nem merült fel a kérdés, hogyan zárhatta be a nyílást belülről. A rendőrkutyák, amelyek az egész szállodán keresztül keresték Lam-et, még a tetőn is, nem találták a lány nyomát.
A hiányos információk alapján a boncolási jegyzőkönyvet és annak következtetéseit is megkérdőjelezték. Például nem derül ki, hogy a körmei alatt találtak-e DNS mintákat, márpedig erre vonatkozóan is folytattak vizsgálatokat. Ezenkívül feltüntetik a szubkután vér felgyülemlését Lam anális területén, ami egyesek szerint szexuális visszaélés jele lehetett; ám egy patológus megjegyezte, hogy ez a test bomlása során fellépő puffadásból is eredhetett.
Halála óta a Tumblr-blogja frissült, feltehetően a Tumblr Queue opciója révén, amely lehetővé teszi, hogy a bejegyzések automatikusan megjelenjenek, amikor a felhasználó távol van. Telefonját nem találták sem a holtteste mellett, sem a szállodai szobájában. Nem tudni, hogy blogjának folyamatos frissítését telefonja ellopása, egy hacker munkája vagy a Queue segítette-e elő; mint ahogyan azt sem, hogy a frissítések a halálához kapcsolódnak-e.
Pereskedés

2013 szeptemberében Lam szülei beperelték a Hotelt, azt állítva, hogy a szálloda elmulasztotta "ellenőrizni és felkutatni azokat a dolgokat, amelyek lányuk és a szálloda többi vendégei számára veszélyt jelenthettek", majd nem részletezett kártérítést és temetési költséget kértek. A szálloda vezetősége azzal érvelt, hogy nem láthatták ésszerűen előre, hogy Elisa behatol a víztartályok valamelyikébe, és mivel továbbra sem ismert, hogy hogyan jutott el azokhoz, nem lehet felelősségre vonni senkit azért, mert nem akadályozta meg. 2015-ben a keresetet elutasították.

Az eset hatása a popkultúrára
Lam halálának körülményeit a 2005-ös Dark Water japán horror film cselekményelemeihez hasonlították. Ebben a filmben egy anya és lánya beköltözik egy lepusztult bérházba. A lift valamiért nem működik és az épület csapjaiból kiömlő elszíneződött víz végül az épület tetőtéri víztartályához vezeti őket, ahol egy lány holttestére bukkannak, akit egy évvel korábban eltűntnek nyilvánítottak.
2013 májusában a "Watershed" című epizód az ABC Castle című sorozat évadzárójaként került adásba, amelyben egy New York-i rendőrség nyomozója és a címszereplő, egy rejtélyes regényíró bűnügyek után nyomoz. A "Watershed"-ben a duó egy fiatal nő halálát követi, akit holtan találtak a manhattani "Cedric Hotel" tetőtéri víztartályában; a bizonyítékok között van egy térfigyelő videó a nőről, akit egy liftben láttak utoljára. Végül kiderül, hogy szexmunkásnak adta ki magát, hogy megfigyeljen egy másik vendéget a szállodában.
Egy másik ABC sorozat, a How to Get Away with Murder hasonló történetet dolgoz fel. A 2014-ben sugárzott első évadban kiderül, hogy egy eltűnt szövetségi lányt meggyilkoltak, és a holttestét a tetőn lévő víztartályban rejtették el. Hasonlóképpen, a testét csak akkor fedezik fel, amikor egy karbantartót hívnak a házba, hogy megoldja a víznyomás problémáját.

Hongkongban, ahonnan Lam családja származott, a filmeseket is megihlette az eset. Nick Cheung 2014-ben debütált rendezőként a Hungry Ghost Ritual című horror-thrillerrel, amely egy olyan jelenetet tartalmaz, amelyben egy szellem terrorizál egy fiatal nőt a liftben, és úgy forgatták, mintha az Elisa utolsó biztonsági kamerás felvétele lenne. Kínában Liu Hao rendező egy évvel Lam halála után bejelentette, hogy filmet készít a történtekből; maga is elment Los Angelesbe, és néhány napig a Cecilben maradt kutatómunkán.
2014 márciusában, valamivel több mint egy évvel Lam halála után, Brandon és Philip Murphy testvérek eladtak egy horror-forgatókönyvet, The Bringing címmel, amelyben egy nyomozó lassan megbomló józan eszének háttértörténeteként használták fel. Széles körben kritizálták őket, amiért ezt nem sokkal a haláleset után tették. Eredetileg Nicolas Winding dán rendező lett volna a film készítője, de augusztusban bejelentették, hogy Jeremy Lovering rendezi a filmet a Sony Pictures számára.
A vancouveri popduó, The Zolas "Ancient Mars" című 2014-es videója Lam utolsó napjának idealizált ábrázolása, egy fiatal nőt mutat be, amint Los Angelest felfedezi. "Borzasztó volt, hogy az emberek drogokkal vagy mentális betegségekkel magyarázták az eltűnését" - mondta Zach Gray énekes, aki nagyjából ugyanebben az időben járt az UBC-re, és volt egy barátja, aki ismerte Lamet. "Bár ez többnyire fikció, azt akartuk, hogy az emberek lássák, és megérintse őket az eset, hogy valójában többről van szó egy egyszerű rendőrségi jelentésnél." Ugyanebben az évben az amerikai poszt-hardcore együttes, a Hail the Sun ezt írta: Eltűnő szindróma", szintén Lam története ihlette. "Ez egy olyan borzalmas és hátborzongató eset" - mondta a zenekar gitárosa, Aric Garcia a Reddit Ask Me Anything című lapnak.
2015-ben a média azt feltételezte, hogy az American Horror Story ötödik évadát Lam halála ihlette. Késő tavasszal az alkotó, Ryan Murphy azt mondta, hogy a következő évad egy szállodában játszódik majd a mai Los Angelesben. Hozzátette, egy biztonsági videó ihlette meg, amely egy fiatal nőről készült, aki "beszállt egy belvárosi szálloda liftjébe... és soha többé nem látják".
2017-ben Sun Kil Moon kiadta a "Window Sash Weights" és a "Stranger Than Paradise" című dalokat Common című albumuk részeként, mint a Light and Love Are Red Valleys of Blood (2017); a dalok kifejezetten utalnak az eseményre, és azt az elképzelést sugallják, hogy ez egy átverés volt. Mark Kozelek a banda tagja egy interjúban azt mondta: "Arra a következtetésre jutottam, hogy senki sem halt meg a víztartályban. A liftben tartózkodó lányt nem lehet azonosítani, mivel az arca pixeles."
2016 márciusában a BuzzFeed Unsolved tanulmányozta az esetet, a házigazdák Ryan és Brent bejelentkeztek a szállodába, hogy meglátogassák a rejtélyben érintett helyszíneket.
Lam esetét beépítették a Followed című 2018-as horrorfilm cselekményébe, amely a liftes felvételeket mutatja be, de a holttestet egy szálloda pincéjében találják meg. Viselkedését a filmben úgy magyarázták, hogy "a koreai liftjátékot" játszotta, amelyben a gombok meghatározott sorrendben történő megnyomásával megidézik a szállodában elhunyt emberek szellemeit.
Ha valaki szeretne beleolvasni Elisa blogjába, itt megtalálja: https://etherfields.blogspot.com